UMRE NİYETI

اَللّٰهُمَّ إِنِّي أُرِيدُ الْعُمْرَةَ فَيَسِّرْهَا لِي وَ تَقَبَّلْهَا مِنِّي ياَرَبَّ الْعاَلَمِينَ.

Allah’ım! Senin rızan için ih-ramlandım ve Umre yapmaya ni-yet ettim. Umremi bana kolaylaş-tır ve kabul eyle.

TELBİYE

لَبَّيْكَ اَللّٰهُمَّ لَبَّيْكَ، َلبَّيْكَ لاَشَرِيكَ لَكَ لَبَّيْكَ، اِنَّ الْحَمْدَ وَ النِّعْمَةَ لَكَ وَ الْمُلْكَ، لاَشَرِيكَ لَكَ.

Allah`ım! Senin emrine ita-at ve davetine icabet ettim. Bütün imanımla sana yöneldim ve tes-lim oldum. Yalnızca seni istiyorum. Sen Rabbim olarak emret, ben de kulun olarak yerine getireyim. Allah`ım! Sen birsin ve teksin, eşin ve benzerin yoktur, mutlak olarak mülk senindir ve hiçbir ortağın yoktur. Allah`ım! Hamd yalnızca sana mahsustur ve nimet de se-nindir. Allah`ım! Tekrar sana tes-lim oluyor ve inanıyorum ki sen birsin, eşin ve benzerin yoktur.

Niyeti müteakip telbiye ge-tirmek, ihramın rüknüdür. Niyet ve telbiye, birbirini tamamlar. Birisi noksan olursa ihrama girilmiş ol-maz. Telbiye, erkekler tarafından kimseyi rahatsız etmeyecek ölçüde yüksek sesle söylenmelidir. Kadın-lar ise gerek telbiye gerekse diğer dua ve zikirleri, seslerini yükselt-meden söylerler.Telbiye getirme-ye Kâbe`yi görünceye kadar de-vam edilir ve bunu her defasında üç kere tekrar etmek müstehaptır.

Böylece İstanbul Hava Lima-nında, uçakta veya Medine`de niyet edilip akabinde telbiye de getirildikten sonra ihrama girilmiş ve ihram yasakları başlamış olur. Artık Umre bitinceye kadar geçen zaman, ihramlı kişi için tam bir ibadet hâlidir. Bu zamanı her fır-satta Telbiye, Tehlil, Tekbir ve Sa-lât-ü Selâmlar okuyarak Yüce Al-lah`a dua ve niyaz ederek geçir-mek, güzel bir sevap vesilesidir.

MEKKE’YE GİRİŞ DUASI

اَللّٰهُمَّ اجْعَلْ لِي بِهاَ قَرَاراً، وَارْزُقْنِي فِيهَا رِزْقاً حَلاَلاً، اَللّٰهُمَّ إِنَّ هَذاَ الْحَرَمَ حَرَمُكَ، وَالْبَلَدَ بَلَدُكَ، وَاْلأَمْنَ أَمْنُكَ، وَالْعَبْدَ عَبْدُكَ، جِئْتُكَ مِنْ بِلاَدٍ بَعِيدةٍ بِذُنُوبٍ كَثِيرَةٍ، وَاَعْمَالٍ سَيِّئَةٍ، أَسْأَلُكَ مَسْأَلَةَ الْمُضْطَرِّينَ إِلَيْكَ، اَلْمُشْفِقِينَ مِنْ عَذاَبِكَ، أَنْ تَسْتَقْبِلَنِي بِمَحْضِ عَفْوِكَ وَأَنْ تُدْخِلَنِي فَسِيحَ جَنَّتِكَ، جَنَّةِ النَّعِيمِ. اَللّٰهُمَّ إِنَّ هَذاَ حَرَمُكَ وَحَرَمَ رَسُولِكَ، فَحَرِّمْ لَحْمِي وَدَمِي وَعَظْمِي عَلَي النَّارِ، اَللّٰهُمَّ آمِنِّي مِنْ عَذَابِكَ يَوْمَ تَبْعَثُ عِبَادِكَ أَسْئَلُكَ بِأَنَّكَ أَنْتَ الله َ لاَإِلَهَ الاَّ أَنْتَ الرَّحْمٰنُ الرَّحِيمُ، أَنْ تُصَلِّيَ وَتُسَلِّمَ عَلَي سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلَي آلِهِ تَسْلِيماً كَثِيراً أَبَداً.

Allah`ım! Davetine uyarak senin emniyetinde olan Mekke şehrine gelmiş bulunuyorum. Bu-rada huzur içinde ikamet ve ibadet etmemi, maddî ve manevî güzel nimetlerle rızıklanmamı na-sip eyle. Allah`ım! Burası, senin kendine Harem olarak tayin etti-ğin, emin kıldığın ve yalnızca mü` min kullarını davet ettiğin belde-dir. Ben de senin kulunum, uzak beldelerden pek çok günah ve kötü amellerle senin huzuruna geldim. Sana olan imanımdan do-layı azabından korkarak, zorda kalıp yine sana sığınan kişinin istediği gibi, beni affınla karşı-lamanı, rahmetinle bağışlamanı ve affedilmiş kulun olarak ha-remine kabul edip Na’im cennet-lerine almanı istiyorum. Allah`ım! Burası senin de Resulünün de ha-remidir. Benim etimi, kanımı, ke-miklerimi ve bütün vücudumu Cehennem ateşinden azat eyle. Allah`ım! Beni hesap gününün dehşetinden ve azabından emin kılarak koru. Rabbim bütün bun-ları yalnızca senden istiyorum ve kesin olarak inanıyorum ki sen Rahmân ve Rahîm olan bir tek Al-lah`sın. Senden, Efendimiz Hz. Muhammed`in (s.a.v.) ve ehlibeyti-nin dünya ve ahirette makam ve mertebelerini yüceltmeni niyaz ediyorum.

Bu dualar ve telbiyelerle o-tele kadar gelinir ve uygun bir vakitte abdest alınarak Umre yap-mak üzere telbiye ve tekbir söyle-nerek Harem-i Şerif’e gidilir, Mes-cid-i Harem’in girişine gelince telbiye kesilir; tevazu ve huşu ile içeriye girilir. Kâbe`yi görünce Tekbir ve Tehlil getirilir.

KÂBE’Yİ GÖRÜNCE OKUNACAK DUA

لاَ اِلَهَ اِلاَّ الله َوَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَي كَلِّ شَيْئٍ قَدِيرٌ، أَعُوذُ بِرَبِّ الْبَيْتِ مِنَ الْكُفْرِ وَالْفَقْرِ وَمِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ وَضِيقِ الصَّدْرِ. وَصَلَّي الله ُعَلَي سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلَي آلِهِ وَصَحْبِهِ وَسَلَّمَ. اَللّٰهُمَّ زِدْ بَيْتَكَ تَشْرِيفاً وَتَكْرِيماً وَ تَعْظِيماً وَمَهَابَةً وَرِفْعَةً وَبِرّاً وَزِدْ يَارَبِّ مَنْ شَرَّفَهُ وَكَرَّمَهُ وَعَظَّمَهُ مِمَّنْ حَجَّهُ وَاعْتَمَرَهُ تَشْرِيفاً وَتَكْرِيماً وَتَعْظِيماً وَمَهَابَةً وَرِفْعَةً وَبِرّاً.

Mutlak olarak inanıyorum ki, Allah birdir, Ondan başka ibadet edilecek hiçbir ilâh yoktur, mülk Onundur, eşi ve benzeri yoktur, hamd ve sena Ona mahsustur ve O her şeye kadirdir. Ey Kâbe`nin Rabbi olan Allah’ım! Her türlü kü-für ve inkârdan, fakirlikten, kabir azabından, maddî ve manevî has-talıklardan ve sıkıntılardan sana sığınırım. Allah`ım! Salât ve se-lâm, Efendimiz Muhammed`in (s.a.v.), Onun ehlibeyti ve ashabının üze-rine olsun. Allah`ım! Senin beytin olan şu Kâbe`nin şeref, hürmet, azamet ve yüceliğini artır. Hac ve Umre yaparak beytine hürmet ve tazimde bulunan kullarının senin katındaki şeref, mertebe, yakınlık ve güzel amellerini ziyade kıl. Al-lah`ım! Sen Selâm’sın, selâmet ve huzur ancak sendedir. Bizi de se-lâmete erdir ve selâmet diyarı o-lan cennetine girmeyi nasip eyle."

Bu duadan sonra, Hacer-i Esved`in hizasına kadar gidilir ve orada Umre tavafına niyet edilir. Niyeti müteakip “Bismillâhi Allahüekber Velillâhilhamd.” Diyerek Hacer-i Esved istilâm edilir ve tavafa başlanır.

TAVAFA NİYET

اَللّٰهُمَّ إِنِّي أُرِيدُ طَوَافَ الْعُمْرَةَ فَيَسِّرْهُ لِي وَتَقَبَّلْهُ مِنَّي يَارَبَّ الْعَالَمِينَ

Allah`ım! Senin rızan için Umre tavafı yapmaya niyet ettim. Tavafımı kolaylaştır ve kabul eyle.

TAVAF DUALARI 1- ŞAVTTA OKUNACAK DUA

سُبْحَانَ اللهِ وَالْحَمْدُ ِللهِ وَلاَۤ اِلَهَ اِلاَّ اللهُ وَالله ُ أَكْبَرُ، وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِالله ِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَي رَسُولِ اللهِ َصَلَّي الله ُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، اَللّٰهُمَّ إِيمَاناً بِكَ وَتَصْدِيقاً بِكِتَابِكَ وَوَفَاءً بِعَهْدِكَ وَ اِتِّبَاعاً لِسُنَّةِ نَبِيِّكَ وَحَبِيبِكَ مُحَمَّدٍ َصَلَّي الله ُعَلَيْهِ وَسَلَّمَ. اَللّٰهُمَّ اِنِّي أَسْئَلُكَ الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ وَالْمُعَافَاةَ الدَّائِمَةَ فِي الدِّينِ وَالدُّنْياَ وَاْلآخِرَةِ وَالْفَوْزَ بِالْجَنَّةِ وَالنَّجَاةَ مِنَ النَّارِ.

Allah’ım! Seni bütün nok-san sıfatlardan tenzih ve tesbih ederim. Ey Rabbim! Hamd sana mahsustur, senden başka ilâh yoktur ve sen en büyüksün. Ey yüce ve Azim olan Allah`ım! Emir-lerine uymam ve yasaklarından sakınmam için gerekli güç ve kuvvet ancak sendedir. Razı ola-cağın şekilde olmamı bana nasip eyle. Salât ve selâm, senin Resu-lün Hz. Muhammed’in (s.a.v.) üze-rine olsun, Allah’ım! Sana iman e-diyor ve kitabını tasdik ediyorum. Sana verdiğim söz ve ahde bağlı kalıyorum. Sevgili Peygamberin Hz. Muhammed`in (s.a.v.) süneti-ne uyarak bu ibadeti yapıyorum. Allah’ım! Günahlarımı affeyle, bana sağlık, sıhhat ve daimî afiyet ver. Allah`ım! Bana dinimde, dünyamda ve ahiretimde güzellikler ihsan eyle. Allah`ım! Cennetini kazanmayı ve Cehennem’den kurtulmayı nasip eyle.”

RÜKN-Ü YEMANİ İLE HACER-İ ESVED ARASINDA BÜTÜN ŞAVTLARDA OKUNACAK DUA

اَللّٰهُمَّ رَبَّنَا آتِناَ فِي الدُّنْياَ حَسَنَةً وَفيِ اْلآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ. وَادْخِلْنَا الْجَنَّةَ مَعَ اْلأَبْرَارِ. يَاعَزِيزُ يَاغَفَّارُ: يَارَبَّ الْعَالَمِينَ.

Ey Rabbimiz! Bize dünya ve a-hiret güzelliklerini ver. Bizi Cehen-nem azabından koru, sevgili ve salih kullarınla birlikle cennetine al. Ey Âlemlerin Rabbi! Aziz ve ba-ğışlayıcı olan Allah`ım! Günahları- mızı affeyle.

2. ŞAVT’TA OKUNACAK DUA

اَللّٰهُمَّ إِنَّ هَذاَ الْبَيْتَ بَيْتُكَ، وَالْحَرَمَ حَرَمُكَ، وَاْلأَمْنَ أَمْنُكَ، وَالْعَبْدَ عَبْدُكَ، وَأَنَا عَبْدُكَ وَبْنُ عَبْدِكَ، وَهَذَا مَقَامُ الْعَائِذِ بِكَ مِنَ النَّارِ، فَحَرِّمْ لُحُومَنَا وَبَشْرَتَناَ عَلَي النَّارِ، اَللّٰهُمَّ حَبِّبْ اِلَيْنَا اْلإِيمَانَ وَزَيِّنْهُ فِي قُلُوبِنَا، وَكَرِّهْ اِلَيْنَا الْكُفْرَ وَالْفُسُوقَ وَالْعِصْيَانَ وَاجْعَلْنَا مِنَ الرَّاشِدِينَ، اَللّٰهُمَّ قِنِي عَذَابَكَ يَوْمَ تَبْعَثُ عِبَادَكَ. اَللّٰهُمَّ ارْزُقْنِي الْجَنَّةَ بِغَيْرِ حِسَابٍ.

Ey Allah`ım! İbadetlerimizde kıble olarak yöneldiğimiz şu Kâbe, senin beytindir. Bulunduğumuz bu belde, senin haremindir. Burada kalplerimize verdiğin emniyet ve huzur, sendendir. Bütün insanlar senin kulundur ve ben de senin kulunum. Burası ise Cehennem ateşinden sana sığınma makamı-dır. Bu makamda yalvarıyoruz: Etlerimizi ve tenlerimizi ateşten ko-ru. Bize Cehennem ateşini haram kıl Allah`ım. Ya Rabbi! Bize imanı sevdir ve kalplerimizi iman nuruyla süsle. Seni inkâr etmeyi, sana asi olmayı ve günah işlemeyi bize kötü göster. Bizi iman ve ibadetle olgunlaşan kullarından eyle. Al-lah`ım! Kullarını tekrar dirilteceğin Kıyamet Gününün azabından beni koru ve hesaba çekilmeden Cen-net’e girmeyi nasip eyle.

3. ŞAVTTA OKUNACAK DUA

اَللّٰهُمَّ إِنِّي اَعُوذُ بِكَ مِنَ الشَّكِّ وَ الشِّرْكِ وَ الشِّقَاقِ وَ النِّفَاقِ وَ سُوءِ اْلأَخْلاَقِ وسُوءِ الْمَنْظَرِ وَالْمُنْقَلَبِ فِي الَمَالِ وَاْلأَهْلِ وَالْوَلَدِ. اَللّٰهُمَّ إِنِّي اَسْئَلُكَ رِضَاكَ وَالْجَنَّةَ وَاَعُوذُ بِكَ مِنْ سَخْطِكَ وَالنَّارِ. اَللّٰهُمَّ إِنِّي اَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ وَ اَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ الْمَسِيحِ الدَّجّاَلِ وَاَعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الْمَحْيَا وَ الْمَمَاتِ.

Allah`ım! Senin varlığın hu-susunda şüpheye düşmekten, şirkten, bölücülükten, ikiyüzlülük-ten, kötü ahlâktan, servetime sıhhatime, aileme, akrabama, dost-larıma ve İslâm ümmetine gele-bilecek afetler, musibetler ve kötü hâllerden sana sığınıyorum. Al-lah`ım! Senin rızanı ve cennetini istiyorum, nasip eyle. Gazabından ve Cehennem ateşinden sana sığı-nıyorum, muhafaza eyle. Allah`ım! Kabir ahvali ve azabından sana sığınıyorum. Hayatta ve ölüm anında karşılaşacağım her türlü imtihan ve kötülüklerden sana sığınıyorum. Beni başarılı kıl ve muhafaza eyle.”

4. ŞAVTTA OKUNACAK DUA

اَللّٰهُمَّ اجْعَلْهُ طَوَافاً مَقْبُولاً وَسَعْياً مَشْكُوراً وَذَنْباً مَغْفُوراً وَعَمَلاً صَالِحاً مَقْبُولاً وَتِجَارَةً لَنْ تَبُورَ. يَا عَالِمَ مَا فِي الصُدُورِ. اَخْرِجْنِي يَا اَللهُ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلََي النُّورِ. اَللّٰهُمَّ إِنِّي اَسْئَلُكَ مُوجِبَاتِ رَحْمَتِكَ وَعَزَئِمَ مَغْفِرَتِكَ وَالسَّلاَمَةَ مِنْ كُلِّ اِثْمٍ وَالْغَنِيمَةَ مِنْ كُلِّ بِرٍّ والْفَوْزَ بِالْجَنَّةِ وَالنَّجَاتَ مِنَ النَّارِ. رَبِّ قَنِّعْنِي بِمَا رَزَقَنِي وَبَارِكْ اِلَي مَا اَعْطَيْتَنِي وَاخْلِفْ عَلَي كُلَّ غَائِبَةٍ لِي مِنْكَ بِخَيْرٍ.

Allah`ım! Senin rızan için yapmakta olduğum Umremi ka-bul eyle. Bu husustaki gayretle-rimi sen tâkdir eyle ve mükâfat-landır. Günahlarımı affeyle, amel-lerimi kabul olmuş salih ameller-den eyle. Maddî ve manevî tica-retimi kazançlı eyle. Ey kalplerin ve gönüllerin gizlediği her şeyi bilen Allah`ım! Beni cehalet ka-ranlıklarından çıkart, imanın ve ilmin aydınlığına kavuştur.” “Allah`ım! Senden rahmetini ve mağfiretini kazandıracak gay-reti ve davranışları, her türlü gü-nahlardan uzak kalmayı, yalnızca iyiliklere sahip olmayı, Cennet’i kazanmayı ve Cehennem’den ko-runmayı talep ediyorum. Allah`ım! Bana ihsan ettiğin nimetleri hak-kımda hayırlı ve bereketli kıl, verdiğin rızıklara kanaatkâr eyle. Hakkımda hayırlı olup da benim bilemediğim her türlü güzellikleri nasip eyle.

5. ŞAVTTA OKUNACAK DUA

اَللّٰهُمَّ أَظِلَّنِي تَحْتَ ظِلِّ عَرْشِكَ يَوْمَ لاَ ظِلَّ إِلاَّ ظِلُّكَ، وَلاَ بَاقِي إِلاَّ وَجْهُكَ، وَاسْقِنِي مِنْ حَوْضِ نَبِيِّكَ سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ َصَلَّي الله ُعَلَيْهِ وَسَلَّمَ شَرْبَةً هَنِيئَةً مَرِيئَةً لاَنَظْمَأُ بَعْدَهَا اَبَداً، اَللّٰهُمَّ إِنِّي اَسْئَلُكَ مِنْ خَيْرِ مَا سَأَلَكَ مِنْهُ نَبِيُّكَ سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ َصَلَّي الله ُعَلَيْهِ وَسَلَّمَ. وَاَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا اِسْتَعَاذَكَ مِنْهُ نَبِيُّكَ سَيِّدُنَا مُحَمَّدٌ َصَلَّي الله ُعَلَيْهِ وَسَلَّمَ. اَللّٰهُمَّ إِنِّي اَسْئَلُكَ الْجَنَّةَ وَنَعِيمَهَا وَمَا يُقَرِّبُنِي اِلَيْهَا مِنْ قَوْلٍ أَوْ فِعْلٍ أَوْ عَمَلٍ وَاَعُوذُ بِكَ مِنَ النَّارِ وَمَا يُقَرِّبُنِي اِلَيْهَا مِنْ قَوْلٍ أَوْ فِعْلٍ أَوْ عَمَلٍ.

Allah`ım! Senin yüce zatın dışında hiçbir şeyin baki kalma-dığı, senin arşının gölgesinden başka hiçbir sığınağın olmadığı Mahşer Gününde, beni arşının gölgesinde koru ve himaye eyle. Efendimiz Hz. Muhammed`in (s.a.v.) Kevser havuzundan kana kana içmeyi, bir daha susuzluk hisset-meyecek miktarda nasip eyle. Allah`ım! Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed`in (s.a.v.) senden istediği bütün güzellikleri ben de istiyorum, nasip eyle. Bütün şer-lerden ve kötülüklerden sana sı-ğınıyorum, muhafaza eyle. Al-lah`ım! Senden Cennet’i, Cennet nimetlerini, ona kavuşmama vesi-le olacak güzellikte sözler, işler ve davranışlar talep ediyorum, ih-san eyle. Cehennem’den ve Ce-hennem’e gitmeme sebep olacak her türlü günah, söz ve davranış-lardan sana sığınıyorum, beni uzaklaştır.

6. ŞAVTTA OKUNACAK DUA

اَللّٰهُمَّ إِنَّ لَكَ عَلَيَّ حُقُوقاً كَثِيرَةً فِيمَا بَيْنِي وَبَيْنَكَ، وَحُقُوقاً كَثِيرَةً فِيمَا بَيْنِي وَبَيْنَ خَلْقِكَ. اَللّٰهُمَّ مَا كَانَ لَكَ مِنْهَا فَاغْفِرْهُ لِي وَمَاكَانَ لِخَلْقِكَ فَتَحَمَّلْهُ عَنِّي، واَغْنِنِي بِحَلاَلِكَ عَنْ حَرَامِكَ وَبِطَاعَتِكَ عَنْ مَعْصِيَتِكَ، وَبِفَضْلِكَ عَمَّنْ سِوَاكَ. يَا وَاسِعَ الْمَغْفِرَةِ. اَللّٰهُمَّ إِنَّ بَيْتَكَ عَظِيمٌ وَوَجْهَكَ كَرِيمٌ وَأَنْتَ يَا اَللهُ عَفُوٌّ حَلِيمٌ كَرِيمٌ عَظِيمٌ، تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي.

Allah`ım! Sana kulluk va-zifemdeki kusurlarım sebebiyle benim üzerimde yüce zatına ait birçok hak vardır, onları bağışla. Aynı şekilde üzerimdeki, kullarına ait olan hakları da sen tekeffül eyle. Ey bağışlaması bol Rabbim! Beni helâl şeylerle meşgul eyle-yerek, haramlardan koru. Sana itaat eyleyerek, günah işlemekten uzak kıl. İhtiyaç duyduğumda helâl şey-leri lütfederek, başkalarına muhtaç olmaktan koru. Allah`ım! Senin evin olan şu Kâbe çok yüce bir makamdır. Sen yüce zatınla Ke-rim’sin. Allah`ım! sen Halim`sin, Kerim`sin, Azim’sin ve affetmeyi çok seversin, beni de affeyle.

7. ŞAVTTA OKUNACAK DUA

اَللّٰهُمَّ إِنِّي اَسْئَلُكَ إِيمَاناً كَامِلاً، وَيَقِيناً صَادِقاً، وَرِزْقاً وَاسِعاً، وَقَلْباً خَاشِعاً، وَلِسَاناً ذَاكِراً، وَحَلاَلاً طَيِّباً، وتَوْبَةً نَصُوحاً، وَتَوْبَةً قَبْلَ الْمَوْتِ، وَرَاحَةً عِنْدَ الْمَوْتِ، وَمَغْفِرَةً وَرَحْمَةً بَعْدَ الْمَوْتِ، وَالْعَفْوَ عِنْدَ الْحِسَابِ، وَالْفَوْزَ بِالْجَنَّةِ، وَالنَّجَاةَ مِنَ النَّارِ، بِرَحْمَتِكَ يَا عَزِيزُ يَا غَفَّارُ، رَبِّ زِدْنِي عِلْماً وَأَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ.

Allah`ım! Senden, kâmil iman, güçlü inanç, bol rızık, sana itaat ederek teslim olmuş kalp, sana ibadet eden beden, seni zik-reden dil, temiz ve helâl kazanç, hatalarıma pişmanlık, ölüm önce-si makbul tövbe, ölüm anında ra-hatlık, öldükten sonra rahmet ve mağfiret, hesap meydanında ise affını diliyorum. Cennetini kazan-mayı, Cehennem’den uzak kalmayı nasip eyle. Ey Aziz ve çok affe-dici Rabbim! Rahmetinle duaları-mı kabul eyle. Allah’ım! Benim ilmimi artır ve kendilerinden razı olduğun salih kullarından eyle.